Kartónové vývesky a stojany

Ide o takzvané reklamné pomôcky, ktorými výrobcovia a predajcovia zásobovali maloobchodníkov. Používali sa najmä vo výkladoch a v interiéroch predajní. Išlo o jednoduché informovanie okoloidúceho o tovare, jeho kvalite a výhodách. Dôraz sa kládol na farebnosť’, obrázok, s použitím čo najmenej textu.  Väčšinou sa obsahom sústreďovali na tovar a nie na výrobcu. V dobovej literatúre sa hovorilo o potrebe striedať tieto prostriedky minimálne s rôznymi obdobiami. Kartónový papier bol najvhodnejším materiálom v danej dobe, pre dobré možnosti tlače, relatívnej trvácnosti, tvarovej variabilite a cenovej dostupnosti. Na tieto účely sa používa v nezmenenej podobe dodnes.

Schicht

Sudetonemecká spoločnosť na výrobu mydiel a tukov bola založená r. 1848 v Ústí nad Labem. Od r. 1929 je súčasťou nadnárodného koncernu Unilever. Československé závody boli znárodnené r. 1946.

Maggi

Maggi je polievkové ochucovadlo vyvinuté Juliusom Maggi a uvedené na trh roku 1886. Popri ňom Maggi vyrábal bujón a inštantné polievky. Po znárodnení podniku v ČSR r. 1948 bola firma zlúčená s konkurenčnou spoločnosťou Graf do národného podniku Vitana.

Chlorodont

Je značka výrobku registrovaná r. 1907 spoločnosťou Leo-werke v Drážďanoch. Výrobok ústnej hygieny sa pod týmto označením používal do r. 1980.

Elida (Schicht)

Kozmetické výrobky Elida vyrábali Schichtove závody v Střekove. Známa bola sedemdielna kolekcia mydiel rozmanitých vôní. Od 30. rokov 20. storočia vyrábali pod touto značkou šampóny a po vojne krém na opalovanie.

Ludwig Leichner

Nemecká spoločnosť so sídlom v Berlíne v r. 1873 vyrábajúca bezolovnaté šminky.

Ilsa

Pražský závod vyrábajúci polievkové ochucovadlo do r. 1948, keď sa zlúčil so spoločnosťou Maggi do národného podniku Vitana.

Gerber & Co.

Švajčiarsky výrobca viacerých druhov syra založený r. 1836.

Alpa

Francovka sa prvý krát objavila na trhu r. 1913 a do konca 2. svetovej vojny sa vyrábala v Brne, potom vo Veľkom Medziřičí.

Josef Pilnáček, Jas

Prvá továreň v Hradci Králové z roku 1875 na mydlá, sviečky, voňavky, kryštalickú sódu, parná voskáreň a továreň na glycerín.

Otima (Otta)

Spoločnosť Otta založili v Rakovníku r. 1875 ako mydliarskú dielňu. Za prvej republiky podnik narástol do veľkosti druhého najväčšieho závodu na výrobu mydla v ČSR.

Sidol

Chemický podnik založený r. 1903 v nemeckom Kolíne vyrábajúci produkt na čistenie kovov. V medzivojnovom období sa vyrábal v severočeských Tepliciach.

Ovomaltine

Švajčiarská spoločnosť založená r. 1904 v Berne vyrábajúca príchute do mlieka.

Kaiser

Nemecká spoločnosť založená cukrárom Teodorom Kaiserom vyrábajúca od r. 1889 prsné karamelky.

Nivea

Je od r. 1911 chránenou značkou spoločnosti Beiersdorf AG vyrábajúcej pleťové krémy od r. 1890.

Šotek Hellada

Firma Šotek vznikla r. 1920 a na trh vstúpila s pracím mydlom Hellada. V nasledujúcom roku sa začalo so stavbou továrne a sídla firmy v Prahe.

Daimon Telko Focus

Značku Daimon si dal patentovať berlínsky priemyselník a elektrotechnik Paul Schmidt r. 1896. Jedinú zahraničnú filiálku tejto nemeckej firmy otvorili v Podmokloch v Děčínsku roku 1911, ktorá vyrábala suché články – predchodkyne batérií. Najúspešnejšie obdobie zažila firma počas 2. svetovej vojny ako hlavný dodávateľ ručných svietidiel pre nemeckú armádu.